Omineca Ski Club

Home      Race Results

 

 

 
 
CONGRATULATIONS!
 
January 2010 Race Results
 
BC Cup 1 - West Kelowna - January 10th - Mass Start Free Tech
Elias Beach - 31st Pee Wee Boys
Kassie Watts - 2nd Pee Wee Girls
Gianna Ragsdale - 13th Pee Wee Girls
Katie Watts - 5th Midget Girls
Bronwyn Beach - 29th Midget Girls
Sarah Burleson - 29th Midget Girls
David Palmer - 4th Juvenile Boys
Samantha Unger - 4th Juvenile Girls
Laura Norman - 14th Junior Female
Iris Unger - 5th Masters Women
 
BC Cup 1 - West Kelowna - January 9th - Classic Interval Start
Elias Beach - 28th Pee Wee Boys
Kassie Watts - 3rd Pee Wee Girls
Gianna Ragsdale - 8th Pee Wee Girls
Katie Watts - 11th Midget Girls
Bronwyn Beach - 21st Midget Girls
Sarah Burleson - 31st Midget Girls
David Palmer - 5th Juvenile Boys
Samantha Unger - 19th Juvenile Girls
Colae Swenson - 28th Juvenile Girls
Laura Norman - 12th Junior Female
Chris Werrell - 8th Senior Men
 
FULL RESULTS ARE AVAILABLE AT ZONE4.ca
 
 
December 2009 Race Results
 
 
Biathlon BC Cup 1 & 2 -Rossland, BC - December 20/21, 2009
 
Emily Dickson - 1st - Junior Girls (6km) Individual
Alexandra Dickson - 2nd - Youth Women (10km) Individual
 
Emily Dickson - 1st - Junior Girls (4.5km) Sprint
Alexandra Dickson - 3rd - Youth Women (6km) Sprint
 
full race results are available by clicking here
 
Nor-Am Sprints 1 &2 and Classic Race - December 20/21 and 22, 2009
 
Chris Werrell - 44th - Open Men (1.7km) Classic Sprint
Laura Norman - 7th - Junior Women (1.45km) Classic Sprint
David Palmer - 6th - Junior Men (1.7km) Classic Sprint
 
Chris Werrell - 57th - Open Men (1.7km) Classic Sprint
Laura Norman - 8th - Junior Women (1.45km) Classic Sprint
David Palmer - 5th - Junior Men (1.45km) Classic Sprint
 
David Palmer - 19th overall - Open Men (5th out of 7 in his regular category, J1) - 15km Classic
Laura Norman - 15th overall - Open Women (1st of out 2 in her regular category, J3) - 10km Classic
 
full race results are available by clicking here
 
 
NATIONALS RESULTS

David Palmer— 7th, 8th and 24th Place—Canadian Cross Country Nationals , Duntroon, Ontario

Laura Norman— 15th, 34th and 37th Place—Canadian Cross Country Nationals, Duntroon, Ontario

Alexandra Dickson—5th Place, 6th Place, Youth Women Category—US Biathlon Nationals, Fort Kent, Maine

Alexandra Dickson—9th and 12th Place , Senior Girls Category—Canadian Biathlon Nationals, Val Cartier, Quebec

 

2009 BC CUP AGGREGATE AWARD WINNERS

 Elias Beach—1st, Pee Wee Boys

 Kassandra Watts—1st, Pee Wee Girls

Gianna Ragdale—3rd, Pee Wee Girls

Katie Watts—2nd, Mini-Midget Girls

 David Palmer—1st, Juvenile Boys